Kariyerinizde Bu Hataları Yapmayın!

Çalışma hayatına adım attıktan sonra sizi zorlu bir süreç bekliyor. Karşınıza çıkan zorluklarla baş etmek, çok çalışmak ve kariyerinizi sağlam temeller üzerine oturtmak zorundasınız. Bu telaşlar içerisinde elbette hatalar yapacaksınız. Ancak bu hatalardan küçük zararlarla kurtulmak, ders almak ve bir daha aynı hatayı yapmamak göreviniz olmalı.
İşe ilk girdiğinizde ya da çalışma hayatınız boyunca yapmamanız gereken hataları kariyer uzmanlarımız bizlere anlattı. Bakalım bunlar neymiş:
1. Kendinizi fazla tecrübeli olarak görmeyin. Uzun yıllar bir firmada çalışanlar genel olarak edindikleri tecrübeyi yeterli bulurlar ve çalışacakları yerlerde de bu tecrübeyi fazlaca överler. Ancak kendinizi övmeniz ve tecrübeli olarak görmeniz iş hayatınıza olumsuz etki yapacaktır. Bunun yerine kendinizi işinizle ilgili geliştireceğiniz kurslara ve seminerlere odaklayabilirsiniz. Böyle davrandığınız taktirde övüneceğiniz tecrübeleriniz olacaktır.
2. Çok da mütevazi olmayın. Her şeyin fazlası zarar. Ne çok burnunuz havada olsun de de çok mütevazi olun. Kibirli davranarak diğer çalışanları aşağılamaktansa mütevazi olup kendini saklamak daha mantıklı geliyor bazı çalışanlara. Ancak mütevazilikte aşırıya kaçarak kendi başarılarınızı sürekli takımınıza mal etmemelisiniz. Böyle bir durumda yetenekleriniz göze çarpmaz ve başarılı bir çalışan olamazsınız. Başarılarınızı sahiplenmeyi bilin.
3. Kendinizi vazgeçilmez olarak görmeyin. Kariyer uzmanları iş yerinde çok övünenlerin patronları üzerindeki etkisinin olumsuz olduğunu söylüyor. Başarılı olduğunuzu dile getirmektense çalışmalarınızla öne çıkmayı beklemelisiniz. Eğer başarılı bir çalışansanız bunu dillendirmenize emin olun gerek kalmayacaktır. Patronunuz durumun farkındadır.
4. Tanıdıklarınıza güvenmeyin. Referanslarınız güçlü olabilir, iyi bir çevreye ve bağlantılara sahip olabilirsiniz. Ancak sadece bağlantılarınızla iş yapamazsınız. Kendi işinizde bağlantılarınızın daha çok önemi olacaktır ama insanlarla iş bağlantısı kurduğunuz görevlerinizde sosyal ilişkinin önemi olmayabilir. Karşılıklı güven yaratmak için kişilerle gerçek ilişkiler kurun. Onları arkadaşlarınız olarak görün.
5. Kontrol saplantınızı yenin. İşin tamamını siz kontrol edemezsiniz. Bu yüzden bütün sorumluluğu almayın. Takım çalışmasından yararlanın ve fırsatları değerlendirmek için seçeneklere göz atın.
6. İyi fırsatları görmek için dikkatli olun. Genellikle çalışanlar güvenilir işlerde çalışmak isterler. Bu durum da işini sevmeyen ancak güvenilir bulduğu için işinden ayrılmaya cesaret edemeyen kişi sayısı çok fazla. Bunun yerine biraz cesaret ederek şu anki konumunuzdan daha iyi bir fırsatı görüp değerlendirebilirsiniz.
7. Tartışmalar sizi üstün kılmaz. Mesai arkadaşlarınızla yaşayacağınız sürtüşmeler sırasında alttan almayan taraf olursanız bu durumun sürekli tekrarlandığını görürsünüz. İş yerinde hoşgörüsüz ve kavgacı biri olarak adlandırılmak gözden düşmenize de neden olur. Anlayış sahibi olarak ve herkesle iyi geçinerek sevilen ve vazgeçilmeyen bir çalışan olabilirsiniz.
Çalışma hayatının zorluklarına karşı mücadele edebilmek için sizi rahatlatacak spor ve hobi alışkanlıkları kazanmalısınız. Mesai saatinizin bitmesi ile birlikte ertesi güne kadar işinizi düşünmemelisiniz. Çalıştığınız yerde mutlu olmak için anlayışlı ve güler yüzlü olmanız her zaman avantaj olacaktır. Yaptığınız hatalardan ders almayı bilmelisiniz.

Submit A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *