KARİYERİNE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÖNERİLER

Okul hayatını geride bırakıp kariyer yolculuğunuza başladığınız dönemde kafanızda birçok soru işareti oluşabilir. Özellikle kendinizi geliştirme konusunda nasıl bir yol izleyeceğiniz zihninizi en çok kurcalayan soru haline gelir.

Kariyeriniz için ilk adımı attıktan sonra tedirginlikleriniz baş göstermeye başlar. İş ortamına alışma süreci, beklentileriniz, planlarınız ve daha birçok etken sizi zorlayabilir. Fakat, izleyeceğiniz birçok adım ve taktik sizleri kariyer yolculuğunuzda güçlü kılacak ve kafanızda oluşan soru işaretlerini silecek.

1. İş İlişkilerinizde Özenli Olun
İş hayatında ilişki kurarken devamlılığı sağlamaya özen gösterin. İlişkilerinizin devamlı olabilmesi için doğal ve samimi bir tavır sergilemeniz gerektiğini unutmayın. Yanı sıra sadece “network” için kuracağınız ilişkiler negatif bir tepki çekebilir. Bundan dolayı ilişkilerinizi dengede tutmaya dikkat edin. Farklı ortamlara girmeye, yeni insanlar tanımaya kendinizi alıştırın ve girişken olmayı hayatınızın bir parçası haline getirin. İnsanlara kıymet verdiğinizi göstererek ilişkilerinizin sağlamlaşmasına katkıda bulunun.
2. Programlama Öğrenin
Teknolojinin gelişmesi ile beraber günümüzün en önemli becerilerinden biri haline programlama yapabilmek, sizleri kariyer yolculuğunuzda taçlandırabilir. Programla, en temel araçlardan biri olan Excel’de makro yazmaktan web sitesi tasarlamaya kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip. Üniversite yıllarından itibaren öğrenebileceğiniz yazılım dili, sizlere birçok avantaj sağlayacaktır.
3. Yabancı Dilinizi Geliştirin
Günümüz iş hayatının olmazsa olmazlarından biri pek tabii yabancı dil! Ne kadar klişe bir söz olsa da yabancı dil bilginiz sizleri bir adım öne çıkarabilir. Yabancı dil bilginiz sayesinde kariyerinizi geliştirmek için yabancı kaynakları takip edebilirsiniz. Tabi bu da size ekstra bir avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda globalleşen dünyada etkili iletişim kurabilmenin yolu da elbette ki yabancı dil bilmek. Uluslararası bir firmada yer almak ve yükselebilmek için de kuşkusuz yabancı dilmek şart!
4. Kitap Okuyun, Düzenli Yayınları Takip Edin
Çalışma hayatının yoğunluğundan ve getirdiği stresten dolayı çoğu zaman kendinizi geliştirmeye yönelik çalışmalara zaman ayıramazsınız. Ancak rutininizin içinde kitap okumaya mutlaka zaman ayırmalısınız. Kitap okumak hem ufkunuzu genişletecek hem de sizleri yoğun ve stresli hayatın yükünden kurtaracak. Bunun yanı sıra kariyeriniz için sizi yakından ilgilendiren kitapları okumayı da tercih edebilirsiniz. Her ay en az 1 kitap okuyarak hem kendinize vakit ayırın hem de gelişiminize katkıda bulunun!
5. Hobilerinize Zaman Ayırın
Çalışma hayatının stresli ve yoğun olduğuna yukarıda değinmiştik. Oluşturacağınız bir plan ile kendinize de vakit ayırabilirsiniz. Sevdiğiniz şeyleri yaparak hem ruhen rahatlarsınız hem de daha verimli bir iş hayatı sürdürebilirsiniz.

Kariyerinizin henüz başındayken yoğunluğun sizi yıpratmasına izin vermeyin. Kendinizi önemseyin. İş hayatınızın ve kariyerinizin dışında bir hayatınızın olduğunu unutmadan yaşayın. Huzurlu geçireceğiniz bir hayat, sizleri kariyer yolculuğunuzda daha enerjik kılacak!

Submit A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *