BAŞARI ARTIK UZAK DEĞİL

YDS (YABANCI DİL SINAVI)

YDS Nedir?

YDS, ülkemizde ÖSYM tarafından yapılan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı”dır. Yds, Kamu Personeli Yabancı Dil Sınavı (Kpds) ve Üniversitelerarası Kurul Dil Sınavı (Üds) yerine getirilmiş, yabancı dil seviyesini gramer, okuduğunu anlama ve büyük oranda kelime bilgisi açısından ölçen ve test usulü olan bir akademik dil sınavıdır. Sınav, 80 sorudan oluşmaktadır.

YDS Sınavına Kimler Katılabilir?

YDS’ye katılım amaçları oldukça çeşitlidir. YDS’ye şu kişiler başvurabilirler: Yüksek lisans programlarına başvuracak lisans programı mezunları ya da öğrencileri, KPSS Yabancı Dil puanıyla başvuru yapacak adaylar, Doçent, doktora ve sanatta yeterlilik adayları, dil tazminatı ya da yurt dışı görevleri nedeniyle yabancı dil seviyesini belgelemesi gereken kamu çalışanları, öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadrolarına naklen ya da açıktan ataması yapılacak akademisyenler, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar, yurt dışında öğrenim görüp de diploma denkliği almak isteyen adaylar YDS sınavına başvurabilirler.

YDS Sınavından Kaç Puan Almak Gerekir?

Yds’den doçent adaylarının en az 65, doktora ve sanatta yeterlilik adaylarının en az 55 alması gerekmektedir. Akademik kadro ilanları için ise her üniversite ve bölüm kendi taban puanını belirlemektedir. Ortalama olarak YDS’den 65 puan alan aday başarılı sayılabilir. Dil tazminatı için ise: 90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi, 80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi, 70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi, 60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi, 50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi olarak değerlendirildiğinden adayların aldıkları puan ayrıca önem kazanmaktadır. Dolayısıyla iyi bir Yds eğitim süreciyle en yüksek puana ulaşmaları gerekmektedir.

YDS Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Sonbahar ve ilkbahar dönemi olmak üzerine yılda 2 kez yapılır. Genellikle her yılın Mart ve Eylül aylarında yapılmaktadır. Ayrıca her ay da elektronik ortamda yapılmaktadır.

YDS Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanılmalıdır?

Yds sınavında hedeflenen puana göre, seviye önem kazanır. 50-60 puan hedefleyen bir aday en az Intermediate (orta) seviyesinde iyi bir eğitimle istediği puana ulaşabilecekken, 70 ya da üzeri puan hedefleyen bir öğrencinin minimum Upper-Intermediate ya da Advanced (ileri) seviyesinde olması gerekir.