Neden İngilizce Öğrenmeliyim?

Tüm dünyada öğretilen yabancı diller arasında ilk sırayı alan dil tartışmasız İngilizce‘dir. Ve yine birçok ülke eğitim programlarını hep daha etkin bir dil eğitimi verebilmek adına titizlikle belirler. Peki neden bu kadar ülke ve kurum İngilizce eğitimini bu kadar ciddiye alıyor? Neden İngilizce Öğrenmeliyiz? İşte başlıca sebepler:

 1. İngilizce en yaygın kullanılan yabancı dildir. Tüm dünyadan farklı insanlar bir araya geldiklerinde yine bu dili kullanarak anlaşırlar. Yeryüzünde neredeyse her 5 kişiden biri İngilizceyi konuşabilir veya anlayabilir.
 2. Artık pek çok sektörde İngilizceyi akıcı bilmemek büyük bir eksiklik olarak görülmektedir. Şirketler ve kurumlar birkaç dile hakim olan adayları tercih etmektedirler.
 3. Diplomasinin, bilimin, turizmin ve gelişen teknolojinin ortak dilidir. Bu alanlarda da etkin olabilmek adına bu dile hakim olmak gerekmektedir.
 4. İngilizceyi bilen bir kişi birçok farklı ortamda ve ülkede çok rahatlıkla ve tercümansız anlaşabilmektedir. Ve daha özgüvenli bir şekilde hareket etmektedir.
 5. İngilizce dünyada 53 ülkenin anadilidir. Ve birçok ülkenin ikinci olarak öğrettiği ilk yabancı dildir.
 6. Akıcı bir dil yabancı şirketlerde çalışma, yurtdışında görev alma ve yurtdışıyla iş yapmada size sayısız imkan sunar.
 7. İngilizce eğlencelidir. İngilizce olarak hazırlanan kitapları, şarkıları, filmleri ve televizyon programlarını evinizin rahatlığında dinlenmek amacıyla bile değerlendirebilirsiniz. Eğlenirken dahi İngilizce çalışmış olmak gibi bir avantajı değerlendirmemek olmaz.
 8. İnternette yayında olan web sitelerinin %85’i İngilizce hizmet sunmaktadırlar. Uluslararası forumlardan ve diğer platformlardan aktif bir şekilde faydalanmak için bu dile ihtiyaç duyulacaktır.
 9. Yurtdışındaki yabancıların birkaç dilde akıcı oldukları gerçeğini düşündüğümüzde bir an önce İngilizceyi öğrenip enerjimizi diğer diller için kullanmamız gerekmektedir.
 10. Yurtdışında eğitim veren bir üniversitede okumak veya yüksek lisans, doktora yapmak için İngilizceye hakimiyet istenmektedir. Ayrıca yabancı dergilerdeki makalelerin ortak dili de İngilizcedir. Eğitimin uluslararası boyutunda başarı için iyi bir İngilizce, elimizi güçlendirecektir.
 11. Diğer birçok yabancı dille kıyaslandığı zaman İngilizce öğrenilmesi kolay olan diller arasında kendisine üst sıralarda yer bulur.
 12. İngilizce ve tüm yabancı diller hafızayı kuvvetlendirerek unutkanlığın azalmasını sağlar. Bilimsel çalışmalar bu konuya özellikle dikkat çeker.
 13. Çevreniz genişler ve dünyanın birçok yerinden meslektaşınız veya arkadaşınızla birlikte ufkunuzu daha da açabilirsiniz.
 14. Bir dili öğrenmiş olmanın verdiği özgüvenle çok daha farklı çalışmalara atılabilirsiniz.

 

 

Tags: , , , , , , , ,

Submit A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *