İNGİLİZCE ÖĞRENMENİN PÜF NOKTALARI

İngilizce öğrenmek herkesin isteği. İlkokuldan başlanarak öğretilmeye çalışılan bu dil kurslara gitmeden öğrenilemiyor maalesef. Belki yeteneksizlik belki yeterince çalışmamak bu duruma sebep oluyor. Yine de birkaç püf nokta sayesinde İngilizce öğrenmek sanıldığı kadar zor değil. Bunlar neler mi? İşte İngilizce öğrenirken ve kursa giderken işinize yarayacak püf noktalar:

Değişik kaynaklar kullanın

İyi bir dil kursu her zaman tek başına yeterli değildir. Kaynaklarınızı çeşitlendirmeli, yöntem ve araçlardan destek almalısınız. Chat siteleri, videolar ve kitaplar dil öğrenirken işinize yarayacaktır.

İngilizce film ve TV izleyin

Eğlenerek dil öğrenmek isterseniz İngilizce TV kanallarını takip edin ve bol bol film izleyin. Bir dili ne kadar çok duyarsanız o kadar aşina olur ve öğrenirsiniz. Kelime dağarcığınızı geliştirirken telaffuz şekillerini de öğrenirsiniz.

İngilizce müzik dinleyin

İngilizce müzik dinlemek öğrenme hızınızı artırır. Kelimelerin çabuk kavranması ve telaffuzların etkili bir şekilde öğrenilmesi açısından kurslarda da sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Sadece İngilizce kursu ile kalmayarak okulda, işte, arabada, evde İngilizce müzik dinleyin ve anlamaya çalışın.

Cümle kurun

Öğrendiğiniz her kelime ile cümle kurmaya çalışın ve kimseden yardım almayın. Grammer ve kelime bilginizi böylece geliştirirsiniz.

Yabancı dilde kitap okuyun

Grammer ve cümle kurallarını öğrenmek için İngilizce romanlar ve hikayeler okuyun. Okurken bilmediğiniz kelimeler için sözlüğe başvurmak yerine cümlenin gidişatına göre tahmin etmeye çalışın.

Günlük yazın

İngilizce günlük tutmak yazma gücünüzü kuvvetlendirir. Her geçen gün daha iyi cümleler kurduğunuzu fark edersiniz.

Evinizdeki eşyaları İngilizce isimleriyle yazın

Kapının üstüne “door”, pencerenin üstüne “window” yazın. Basit kelimelerden zor kelimelere doğru evinizdeki her şeyin İngilizce karşılığını üzerine yazın. Böylece kelime dağarcığınız gelişsin.

İngilizce anadili olan kişilerle konuşun

Karşınıza çıkan turistlerden kaçmayın, internette İngilizce konuşulan web sitelerine üye olun, yabancı arkadaşlar edinin. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar hızlı öğrenirsiniz. Öğrendiklerinizi günlük hayatta kullanmanız unutmamanızı da sağlar.

Sesinizi kaydedin

Sesinizi herhangi bir ses kayıt cihazı, teyp veya telefonunuza kaydedin. Ertesi gün kendinizi dinleyin. Bir süre sonra sadece normal cümleler kurmaya değil hikayeler anlatmaya devam edin. Akıcı şekilde konuştuğunuzu göreceksiniz.

Kursa gidin

İngilizce kursuna elbette gitmelisiniz. Dil öğrenirken uzmanından yardım almak avantajlı olur. Kendi başınıza yaptığınız çalışmalar belli bir süre sonra zorlanmanıza neden olabilir. Yabancı dil kursları sizi olumlu yönde destekleyecektir.

İngilizceyi hayatınızın içine katarak öğrenebilirsiniz. Onu bir görev olarak değil yaşam tarzı olarak düşünün ve eğlenceli hale getirin. Eğlenirken öğrenmenin gücünü yaşayın…

Tags: , , , , , , , ,

Submit A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *