Dil Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

on zamanlarda dil öğrenmenin ve dil eğitiminin öneminin arttığını biliyorsunuzdur. Kariyer hedeflerini yükseklerde tutanların, iş yerlerinde fark edilmek ve beğenilmek isteyenlerin, yurt dışında çalışmak isteyenlerin yabancı dillerini belirli bir düzeye taşımaları gerekiyor.

Yurt dışı gezileri, toplantı ve organizasyonlar, fuarlar, yurt dışı operasyon çalışmaları; hatta ve hatta izlenilen filmlerde dahi İngilizce hakimiyetinin sağlanması yeterlilik ve tecrübe katıyor. Bu nedenle dil kursu seçeneklerini değerlendirmeniz gerekiyor. Ancak dil kursu seçerken de önünüze ilk gelen kursta karar kılmamanız ve iyi bir araştırma yapmanız gerekli. İhtiyaçlarınıza en iyi karşılığı verecek kurs sizi memnun edecek çünkü. Önerilerimize başlamışken kurs seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de söyleyelim. Bunlar:

Kurumun geçmişi

Dil kursu olarak birkaç aylık geçmişi olanlardan ders almayı düşünmüyorsunuz değil mi? Eğitim kurumu dediğin en az 5 yıllık bir geçmişe sahip olmalı. Yeni kurslara ehemmiyet göstermeyin.

Öğretmen kalitesi

Mesleklerinin eğitmenlik olup olmadığının belgelenmesini kurstan talep edebilirsiniz. Selta Sertifiaksı ve Delta Diploması, üniversitelerin yabancı dillerinden mezun olunduğunu belgeleyen diplomalar görmeden eğitim almayın. Özellikle eğitmenleri yabancı olan dil kurslarını tercih edin.

Materyal seçimi

Derslerde kullanılan materyallerin kalitesi de önemlidir. Projeksiyon, listening dersleri için kaliteli dinleme ekipmanları, akıllı tahtalar vb. ekipmanlar yabancı dil kursunuza güvenmenizi sağlayacaktır.

Kurs programı ve ihtiyaçlar

Dil kursu ders programları ile sizin ihtiyaçlarınızın örtüşüp örtüşmediğine dikkat etmelisiniz. Dil kursu seçerken dikkat edilecek en önemli şey ihtiyaçlarınızdır. Dil eğitimini neden aldığınızı, nerede kullanacağınızı, hangi ihtiyaçlarınızı karşıladığını ve ne seviyede eğitim almak istediğinizi iyi bilirseniz hangi kursun yararlı olup olmadığını da daha iyi analiz edersiniz.

Kursunuzun ikamet ettiğiniz yere veya çalıştığınızı bölgeye yakınlığı

Eviniz merkezi bir yerde olabilir. Ancak her vakit için iş çıkış saatlerinizi göz önüne alarak bir kurs yeri belirlemelisiniz. Şubeleri farklı yerlerde bulunan dil kursları avantajlı olacaktır. Çalışan bireyler için dil kursları iş yerlerine yakın olmalıdır.

Daha önce eğitim alanların yorumları

Dil kursunun referanslarına da göz atın. Kurstan daha önce eğitim almış kişileri bulabiliyorsanız onlara aklınıza takılanları sorun. Eğitim kurumlarının özellikle kursiyerleri en sağlıklı bilgiyi verirler.

Kur tekrarı

Dil kursu seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kur tekrarı olup olmadığıdır. Eğer bir kurs size ders ya da kur tekrarı imkanı sunuyorsa kazancından önce sizin öğrenip öğrenmediğinizi düşünüyor demektir. Kur tekrarı olan kurslara gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.

Eğitim süresi

Dil kursları ortalama 80 – 90 saat aralığında oluyor. Size 2 haftada birkaç saatlik eğitimle dil öğreteceğini söyleyen kurslara güvenmeyin. Genel standartlara uyan kurslara gidin. Genel İngilizce ve Mesleki İngilizce kurslarının sürelerinin farklı olduğunu bilin.

Akredite

Akredite; onaylanmış anlamına gelen bir kelimedir. Dil kursu seçerken “akredite edilmiş” olmasına dikkat etmelisiniz. IELTS, TOEFL, FCE gibi sertifikalar veren ve size nitelikli dil eğitimi sunan, onaylanmış ve resmi belgeleri tam bir kurs seçin.

Güvenilirlik

Kursun iyi olup olmadığını gösteren etken başarılarıdır. Yabancı dil sınavlarında alınan başarı oranlarına dikkat ederek başarısı yüksek olanları seçin.

Sınıfların konforu

Dersliklerin rahatınıza göre tasarlanması da bir kurs yerinin olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Klimalı, teknolojik aletlerle donatılmış, sessiz derslikleri olan kurslara gidebilirsiniz.

Her İngilizce Kursu Aynı Mıdır?

Elbette değildir. Dil öğretmeninin tecrübesi ve öğretme yeteneği, eğitim verilen kursun konforu, ders içerikleri, yeri ve size verdiği öneme göre kursun niteliğini belirleyebilirsiniz.


İyi Olan, Pahalı Olan Mıdır?

İyi dil kursu, uzman eğitimci kadrosu olan, müfredatı yeniliklere açık olan, teknolojiye ayak uyduran, öğrencilerle iletişimi kuvvetli olandır. Bu nedenle fiyatıyla ölçülemez. Dil kursu seçerken fiyatından önce bahsettiğimiz önceliklere dikkat ederseniz nitelikli bir eğitim alabilirsiniz.

Submit A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *